Sněhuláček poštovský panáček - překvapení pro děti z MŠ

uvod

Měsíc leden nám konečně přinesl tu pravou zimu. Sněžilo a tak jsme se v družině věnovali především zimním radovánkám. Jednou z nich bylo i stavění sněhuláka, původně určeného jako objekt pro pozorování vlivu počasí. Ale protože děti stavění bavilo, během chvilky na naší zahradě stála rovnou celá rodinka sněhuláků. „Že se nám ale ti sněhuláčci povedli“, zaznělo několikrát z úst dětí. “Byla by škoda se o ně s někým nepodělit“!

A tak vznikl nápad využít je jako překvapení pro kamarády z Mateřské školky. Děti přicházely s různými návrhy, doslova sršely nápady a nakonec po společné úvaze vznikl SNĚHULÁČEK POŠTOVSKÝ PANÁČEK. Jak již název napovídá, sněhuláček poštovský panáček přinesl dětem ze školky tajemný dopis. A o co konkrétně šlo? To se již dozvíte z naší přiložené fotogalerie.

12356101113141516181920212223

Prožitkové vzdělávání - Planetárium

PROŽITKOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ - NÁVŠTĚVA HVĚZDÁRNY A PLANETÁRIA A PROHLÍDKA HARDTMUTHOVY VILY

gif 1

Dne 10.1.2023 zůstaly dveře naší školičky zavřené z důvodu bezproudí. Kdo si ale myslí, že jsme se ten den neučili, tak se velice mýlí.
Nejde elektrika? - nebudeme moci svítit. Když se nesvítí, je tma, …. A tyto myšlenkové pochody nás přivedly až k tématu VESMÍR. No a tak jsme se ponořili do hlubin vesmíru a s využitím prožitkového učení jsme navštívili HVĚZDÁRNU A PLANETÁRIUM v Českých Budějovicích.
Zde měly děti možnost nahlédnout na Slunce a planety naší sluneční soustavy. Dětskou formou jim byly přiblíženy informace o planetách, objevovaly známá souhvězdí a díky této projekci měly děti možnost proletět se vesmírem a s úžasem si jej prohlédnout. Stejně tak měly možnost se seznámit i s mezinárodní vesmírnou stanicí a shlédnout film o tom, jak to na takové mezinárodní kosmické stanici chodí, jak kosmonauti jedí, pijí, spí, pečují o svou hygienu a třeba i chodí na záchod.
Ve škole jsme potom na toto téma ještě navázali a při pracovních činnostech jsme vyráběli vesmír, planety a souhvězdí. ¨S pomocí planet jsme si potrénovali čtenářskou gramotnost, matematické představy, grafomotoriku a prostorovou orientaci. A za domácí úkol děti měly podívat se s rodiči na večerní oblohu a pozorovat měsíc, souhvězdí a hvězdy.

Chcete si také ověřit své znalosti ohledně záludné sluneční soustavy? Můžete zde Záludná Sluneční soustava (hvezdarnacb.cz)

Další zastávkou na naší cestě při návštěvě Č. Budějovic byl výukový program v DDM České Budějovice, kde jsme si nejen měli možnost prohlédnout zdejší chovatelskou stanici a vidět tak drobná zvířata jako křečky, potkany, myši, osmáky, činčily, morčata, hady, ježka, chameleona, pavouky,.... ale samozřejmě jsme se dozvěděli i spoustu zajímavostí ze života těchto zvířat.
A nevynechali jsme ani nabídku prohlédnout si prostory DDM, respektive vydat se na prohlídku Hardtmuthovy vily, kde DDM sídlí a seznámit se tak s touto chráněnou kulturní památkou.
Z Českých Budějovic jsme odjížděli spokojeni a plni nových zážitků a vědomostí.

Advent v městské knihovně

book 89

Začalo krásné vánoční období, peče se cukroví a těšíme se na příchod Ježíška. A co to vlastně advent je? Jaké tradice a zvyky k tomuto období patří?
To vše jsme se podrobněji dozvěděli v městské knihovně v Kaplici. Paní knihovnice nás mile přivítala a besedu začala vyprávěním o zvycích a tradicích, které se dodržují v období „Adventu“ a vánočních svátků, povyprávěla nám o tom, proč se slaví svatý Mikuláš, jaký význam má Barborka a dozvěděli jsme se spoustu dalších zajímavostí.
Potom už pro nás byly připraveny soutěže a aktivity k danému tématu a nemohla chybět ani prohlídka knih a zdejší knihovny.
Této akce se zúčastnili nejen žáci naší ZŠ, ale i předškoláčci z MŠ a všem se povídání v tomto vánočním čase moc líbilo.

2stáhnout 4stáhnout 5stáhnout 8stáhnout 7stáhnoutstáhnout 2stáhnout 3stáhnout 6stáhnout 1